Barcelona przez cały rok

Stolica Katalonii codziennie przyciąga całe tłumy turystów. W sezonie letnim jest ich na tyle dużo, że zaczynają przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu zwykłym mieszkańcom. Trudno więc o to, by i sami turyści czuli się komfortowo, będąc zmuszonymi do przeciskania się przez ludzkie masy w pobliżu niemal każdej atrakcji. Jednak do Barcelony można wybrać się przez cały rok. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę miejsc, które koniecznie należy zwiedzić podczas wizyty w stolicy Katalonii – niezależnie od tego, czy odwiedzacie ją w styczniu czy w sierpniu.

1. Sagrada Familia

Ta propozycja musiała pojawić się na pierwszym miejscu. Budowana jest już od ponad 100 lat. Koniec prac zaplanowany jest na 2028 rok. Jest dziełem najpopularniejszego katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego. Niestety artysta ten zginął w nieszczęśliwym wypadku, a sporządzony przez niego projekt secesyjnej bazyliki został zniszczony podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936–1939. Bez wątpienia jednak budowla ta zdążyła nasiąknąć specyficznym duchem swojego projektanta i już dziś zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Praktyczna wskazówka: warto kupić bilety wstępu przez Internet, ponieważ do kas przed kościołem są niewyobrażalnie duże kolejki.

2. Park Güell

To kolejna propozycja, będąca dziełem Antoniego Gaudíego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska fundatora tego miejsca i przyjaciela architekta – Eusebi Güella. Zamysł był taki, żeby stworzyć luksusowe osiedle dla bogatych rodzin, jednak Gaudí nie zrealizował swojej koncepcji do końca i wybudował tylko kilka budynków mieszkalnych. W jednym z nich przez pewien czas nawet mieszkał osobiście. Ta atrakcja jest propozycją na spędzenie wielu godzin – przechadzanie się po ogrodach, podziwianie oryginalnych rzeźb i budynków może naprawdę pochłonąć.

3. Barri Gòtic

Czasami atrakcją nie są piękne budowle czy wymyślne muzea, ale po prostu dzielnice. Nasza propozycja to starożytny rejon Barcelony, który stanowił centrum niegdysiejszego Starego Miasta. Spacerując po klimatycznych, wąskich uliczkach można napawać się niesamowitą atmosferą i podziwiać znalezione po drodze zabytki. Przy okazji warto wpaść do którejś knajpki na kilka pysznych tapasów.