Najstarsze budowle

Podróże nie powinny polegać tylko i wyłącznie na leżeniu na plaży, opalania się i pływania w gorącej wodzie. Każda osoba powinna spędzać długie godziny na odkrywaniu nowych miejsc, zwiedzaniu zabytków i muzeów, a także poznawaniu nowych ludzi oraz ich kultur. Warto zobaczyć również miejsca, które istnieją na świecie od tysięcy lat. Pomimo upływu czasu i ich częściowego rozpadu, dalej oferują niesamowity widok, które każdego roku tysiące, a nawet miliony turystów pragnie zobaczyć na własne oczy.

Co warto zobaczyć

Należy pamiętać, że najstarsze budowle wcale nie oznaczają, że są one automatycznie największe i najbardziej efektowne. Wręcz przeciwnie. Często są to ruiny, które lata świetności mają już dawno za sobą. Mimo to, nadal warto je zobaczyć.

Jednym z takich miejsc jest grecki Panteon, który pomimo szczątek oryginalnej budowli, nadal zachwyca miliony turystów z całego świata. Ukończony w 438 roku p.n.e nie jest najstarszym, nadal istniejącym budynkiem, jednak zdecydowanie należy do najlepiej wyglądających. Grecka architektura ciągle jest źródłem inspiracji dla tysięcy architektów i to nie bez powodu. Będąc w Grecji warto zwiedzić coś więcej, niż okoliczne plaże.

Kolejną efektowną, acz nie najstarszą budowlą jest buddyjska Wielka Stupa w położonej w Indiach miejscowości Sańći. Wiek jej zbudowania szacowany jest na około 300 rok p.n.e. i miał za zadanie chronić buddyjskie relikty. Inny rodzaj indyjskiej stupy, która została stworzona dwieście lat wcześniej to Dhamek Stupa w miejscowości Sarnath. To właśnie znany król Ashoka zlecił jej wybudowanie.

Następne państwo, które może się poszczycić posiadaniem najstarszej budowli na świecie, jest oczywiście Egipt. Każdy wie czym są piramidy i jak one wyglądają. Najbardziej znaną z nich jest oczywiście Wielka Piramida w Gizie, która należy do siedmiu cudów świata. Szacuje się, że została ona wybudowana około 2560 roku p.n.e. Co więcej, nadal posiada bardzo niesamowity wygląd, co czyni Egipt jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do zwiedzenia.